Nejnovější příspěvky
MRKVIČKA
11.12.2024
MRKEV
11.12.2024
Jak na vermikompostování
11.12.2024
Fascinující svět včel a hmyzu
11.12.2024
Předcházení vzniku odpadů
11.12.2024
Dobré otázky pro environmentální výchovu
10.12.2024

Nejnovější příspěvky

MRKVIČKA

MRKVIČKA (Malý rádce kvalitní ekologické výchovy pro mateřské školy) je dlouhodobý celostátní program, který realizuje Pavučina od roku 2007, a do kterého je zapojeno téměř 950 mateřských škol ze všech krajů ČR. Program poskytuje metodickou a informační podporu a umožňu­je vzájemnou výměnu zkušeností mezi školami v oblasti EVVO. Pedagogickým pracovníkům ze škol v programu MRKVIČKA se také snažíme zprostředkovávat vzájemnou výměnu zkušeností a podporovat jejich spolupráci, a to prostřednictvím regionálních setkání.

V Libereckém kraji se o MRKVIČKU stará STŘEVLIK.

MRKEV

MRKEV (Malý rádce kvalitní ekologické výchovy) je dlouhodobý celostátní program, který realizuje Pavučina od roku 2001, a v současné době je do tohoto programu zapojeno 650 základních a středních škol ze všech krajů ČR. Cílem je rozvíjet a podporovat školy, pedagogy a dalších organizace zabývající se EVVO, a to zejména poskytováním metodické a informační podpory a zprostředkováním vzájemné výměny zkušeností.

Program organizuje Siť středisek ekologické výchovy Pavučina, v Libereckém kraji se o MRKEV stará SEV DIVIZNA.


 

Jak na vermikompostování
fauna
zahrada

Od Listopadu 2017 fungují v našem středisku dva vermikompostéry Urbalive. Poskytujeme násady kalifornských žížal a také vám rádi poradíme. Naším cílem je inspirovat, podporovat a pomáhat komunitě nadšenců o udržitelný rozvoj, uvědomělou soběstačnost a ekologické alternativy v našem kraji. Máte-li zájem o vermikompostování: stáhněte si zdarma naši příručku. .

Fascinující svět včel a hmyzu
hmyz

Včely jsou výborná „výuková pomůcka." Na životě včelstva lze totiž ukázat spoustu přírodních zákonitostí, učit děti chápat a respektovat přírodu. Pracovní listy a metodiku pro pedagogy najdete na webu projektu svetvcel.cz.

Předcházení vzniku odpadů

Předcházení vzniku odpadů je možné přiblížit už malým dětem – v mateřských školách nebo dětem mladšího školního věku. Jak je tedy přimět k zamýšlení nad smyslem věcí?

V rámci česko-německého projektu Předcházení vzniku odpadů v Libereckém kraji a okresu Görlitz jsme sestavili vzdělávací program „Odpad může být i poklad“ určený především pro žáky mateřských škol a 1. stupeň ZŠ.

Metodiku programu, pracovní listy, inspirativní fotogalerii a videoukázky najdete na projektovém webu.

Vzdělávání o odpadech není jenom třídění do barevných popelnic.

Dobré otázky pro environmentální výchovu

Metoda „dobrých“ otázek je úžasnou možností, jak v žácích podporovat zvídavost, kreativitu, spolupráci a chuť se učit. Představili ji zahraniční autoři (Sullivan, Clark a Lilburnová) nejprve v didaktice matematiky a v roce 2010 ji začala Kateřina Jančaříková za podpory didaktiků matematiky (Novotná, Jančařík, Clark, Sullivan) využívat také pro EVVO a didaktiku biologie.

STŘEVLIK v rámci dvouletého projektu realizoval 31 seminářů pro pedagogy a vytvořil 4 videopořady shrnující metodu, průběh seminářů i zkušenosti vysokoškolských pedagogů s aplikací metody ve výuce. Videopřednášky vyhledávejte na YouTube pod heslem “dobré otázky”, případně najdete odkazy na projektovém webu.

CITES - mezinárodní ochrana rostlin a živočichů
biodiverzita
fauna
Liberecký kraj
rostliny

Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) byla sjednána v roce 1973 ve Washingtonu. Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely. Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy.

V Libereckém kraji řeší problematiku odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.

Ekologický institut Veronica

Veronica je jedním z tradičních a nejdéle působících poskytovatelů ekologického poradenství. Na stránkách ekoporadny najdete rady a ověřené informace pro fyzické i právnické osoby.

Ptáci a skla
biodiverzita
ptáci

Na světě uhyne po srážce s čirou nebo zrcadlící výplní více než miliarda ptáků ročně. Kolik ptáků se takto zabije u nás přesně nevíme, naše odhady se pohybují okolo 1 milionu. Skla a jim podobné materiály jsou tak jednou z nejčastějších příčin úhynu ptáků.

Problematice se dlouhodobě věnuje Česká společnost ornitologická. Na jejích stránkách birdlife.cz najdete podrobné informace, inspirace i videonávody. Přijeďte se podívat, jak se s rizikem vypořádal Sluneční dům v Oldřichově.

Certifikace poskytovatelů environmentální výchovy

Cílem certifikace je podpořit organizace působící v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) v růstu kvality jejich služeb. Kritéria certifikace pojmenovávají principy a předpoklady pro realizaci vysoce kvalitního EVVO a fungují jako vodítko pro rozvoj organizací a jejich činnosti. Ty organizace, které splňují stanovená kritéria, mohou získat certifikát svědčící o vysoké úrovni kvality jejich činnosti. Certifikát je udělován certifikační radou na základě posouzení dokumentů a celodenní návštěvy organizace dvojicí proškolených auditorů.

Systém certifikace zajišťuje Síť středisek ekologické výchovy Pavučina.

Seznam držitelů certifikátu najdete na stránkách certifikace. 

Akční plán adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje
klima
Liberecký kraj

S plným vědomím naléhavosti dopadů změny klimatu a pozornosti, kterou jim věnuje vědecká obec, evropské politiky, veřejná správa a samotní občané Libereckého kraje, se Liberecký kraj rozhodl zpracovat „Akční plán adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje na roky 2021– 2027“. Prostřednictvím tohoto dokumentu se budou provádět konkrétní opatření Strategie rozvoje Libereckého kraje pro období 2021+ v oblasti přizpůsobení se změně klimatu a klimaticky odpovědné politiky a veřejné správy kraje. 

 

Dokument zpracovaný v roce 2021 včetně všech příloh najdete na stránkách Libereckého kraje.

Státní program EVVO a EP na léta 2016-2025

Usnesením číslo 652 ze dne 20. července 2016 byl vládou schválen nový Státní program environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství na léta 2016-2025. Státní program představuje klíčovou národní strategii pro oblast EVVO i EP s vizemi, cíli a opatřeními, na nichž se vedle orgánů státní správy podílejí mj. kraje, obce a města, školy, včetně škol vysokých, střediska ekologické výchovy a ekologické poradny i neziskové organizace, vzdělávací a výzkumné instituce, muzea, zoo, botanické zahrady, knihovny.

Koncepce environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty Libereckého kraje 2021-2030
Liberecký kraj

Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty je strategický dokument, jehož zpracováním naplňuje Liberecký kraj v samostatné
působnosti zákon č. 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí (§ 13, odst. 5). Koncepce EVVO LK navazuje na klíčovou národní
strategii, kterou je Státní program environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství 2016 - 2025.

Den stromu pro Jizerskohorské bučiny
ekoden

Tradiční den stromu bude připomenutím Jizerskohorských bučin - jediné součásti přírodního dědictví UNESCO v ČR