Nejnovější příspěvky
MRKVIČKA (Malý rádce kvalitní ekologické výchovy pro mateřské školy) je dlouhodobý celostátní program, který realizuje Pavučina od roku 2007, a do kterého je zapojeno téměř 950 mateřských škol ze všech krajů ČR. Program poskytuje metodickou a informační podporu a umožňuje vzájemnou výměnu zkušeností mezi školami v oblasti EVVO. Pedagogickým pracovníkům ze škol v programu MRKVIČKA se také snažíme zprostředkovávat vzájemnou výměnu zkušeností a podporovat jejich spolupráci, a to prostřednictvím regionálních setkání.
V Libereckém kraji se o MRKVIČKU stará STŘEVLIK.
MRKEV (Malý rádce kvalitní ekologické výchovy) je dlouhodobý celostátní program, který realizuje Pavučina od roku 2001, a v současné době je do tohoto programu zapojeno 650 základních a středních škol ze všech krajů ČR. Cílem je rozvíjet a podporovat školy, pedagogy a dalších organizace zabývající se EVVO, a to zejména poskytováním metodické a informační podpory a zprostředkováním vzájemné výměny zkušeností.
Program organizuje Siť středisek ekologické výchovy Pavučina, v Libereckém kraji se o MRKEV stará SEV DIVIZNA.
Od Listopadu 2017 fungují v našem středisku dva vermikompostéry Urbalive. Poskytujeme násady kalifornských žížal a také vám rádi poradíme. Naším cílem je inspirovat, podporovat a pomáhat komunitě nadšenců o udržitelný rozvoj, uvědomělou soběstačnost a ekologické alternativy v našem kraji. Máte-li zájem o vermikompostování: stáhněte si zdarma naši příručku. .
Včely jsou výborná „výuková pomůcka." Na životě včelstva lze totiž ukázat spoustu přírodních zákonitostí, učit děti chápat a respektovat přírodu. Pracovní listy a metodiku pro pedagogy najdete na webu projektu svetvcel.cz.
Předcházení vzniku odpadů je možné přiblížit už malým dětem – v mateřských školách nebo dětem mladšího školního věku. Jak je tedy přimět k zamýšlení nad smyslem věcí?
V rámci česko-německého projektu Předcházení vzniku odpadů v Libereckém kraji a okresu Görlitz jsme sestavili vzdělávací program „Odpad může být i poklad“ určený především pro žáky mateřských škol a 1. stupeň ZŠ.
Metodiku programu, pracovní listy, inspirativní fotogalerii a videoukázky najdete na projektovém webu.
Vzdělávání o odpadech není jenom třídění do barevných popelnic.
Metoda „dobrých“ otázek je úžasnou možností, jak v žácích podporovat zvídavost, kreativitu, spolupráci a chuť se učit. Představili ji zahraniční autoři (Sullivan, Clark a Lilburnová) nejprve v didaktice matematiky a v roce 2010 ji začala Kateřina Jančaříková za podpory didaktiků matematiky (Novotná, Jančařík, Clark, Sullivan) využívat také pro EVVO a didaktiku biologie.
STŘEVLIK v rámci dvouletého projektu realizoval 31 seminářů pro pedagogy a vytvořil 4 videopořady shrnující metodu, průběh seminářů i zkušenosti vysokoškolských pedagogů s aplikací metody ve výuce. Videopřednášky vyhledávejte na YouTube pod heslem “dobré otázky”, případně najdete odkazy na projektovém webu.
Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) byla sjednána v roce 1973 ve Washingtonu. Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely. Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy.
V Libereckém kraji řeší problematiku odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.
Veronica je jedním z tradičních a nejdéle působících poskytovatelů ekologického poradenství. Na stránkách ekoporadny najdete rady a ověřené informace pro fyzické i právnické osoby.
Na světě uhyne po srážce s čirou nebo zrcadlící výplní více než miliarda ptáků ročně. Kolik ptáků se takto zabije u nás přesně nevíme, naše odhady se pohybují okolo 1 milionu. Skla a jim podobné materiály jsou tak jednou z nejčastějších příčin úhynu ptáků.
Problematice se dlouhodobě věnuje Česká společnost ornitologická. Na jejích stránkách birdlife.cz najdete podrobné informace, inspirace i videonávody. Přijeďte se podívat, jak se s rizikem vypořádal Sluneční dům v Oldřichově.
Cílem certifikace je podpořit organizace působící v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) v růstu kvality jejich služeb. Kritéria certifikace pojmenovávají principy a předpoklady pro realizaci vysoce kvalitního EVVO a fungují jako vodítko pro rozvoj organizací a jejich činnosti. Ty organizace, které splňují stanovená kritéria, mohou získat certifikát svědčící o vysoké úrovni kvality jejich činnosti. Certifikát je udělován certifikační radou na základě posouzení dokumentů a celodenní návštěvy organizace dvojicí proškolených auditorů.
Systém certifikace zajišťuje Síť středisek ekologické výchovy Pavučina.
Seznam držitelů certifikátu najdete na stránkách certifikace.
S plným vědomím naléhavosti dopadů změny klimatu a pozornosti, kterou jim věnuje vědecká obec, evropské politiky, veřejná správa a samotní občané Libereckého kraje, se Liberecký kraj rozhodl zpracovat „Akční plán adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje na roky 2021– 2027“. Prostřednictvím tohoto dokumentu se budou provádět konkrétní opatření Strategie rozvoje Libereckého kraje pro období 2021+ v oblasti přizpůsobení se změně klimatu a klimaticky odpovědné politiky a veřejné správy kraje.
Dokument zpracovaný v roce 2021 včetně všech příloh najdete na stránkách Libereckého kraje.
Usnesením číslo 652 ze dne 20. července 2016 byl vládou schválen nový Státní program environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství na léta 2016-2025. Státní program představuje klíčovou národní strategii pro oblast EVVO i EP s vizemi, cíli a opatřeními, na nichž se vedle orgánů státní správy podílejí mj. kraje, obce a města, školy, včetně škol vysokých, střediska ekologické výchovy a ekologické poradny i neziskové organizace, vzdělávací a výzkumné instituce, muzea, zoo, botanické zahrady, knihovny.
Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty je strategický dokument, jehož zpracováním naplňuje Liberecký kraj v samostatné
působnosti zákon č. 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí (§ 13, odst. 5). Koncepce EVVO LK navazuje na klíčovou národní
strategii, kterou je Státní program environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství 2016 - 2025.
Tradiční den stromu bude připomenutím Jizerskohorských bučin - jediné součásti přírodního dědictví UNESCO v ČR