Dvojjazyčná česko-německá výstava Perly Lužických hor představuje maloplošná zvláště chráněná území - ; přírodně nejcennější a nejzajímavější lokality chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Během měsíce září - říjen 2010 ji můžete navštívit v Bazilice minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.
Nejhodnotnější prvky s mezinárodním významem jsou chráněny v rámci kategorií Národní přírodní rezervace a Národní přírodní památka, regionálně významné lokality jako přírodní rezervace a přírodní památky. Na 25 m2 obrazových panelů se seznámíte s 16 stávajícími a jedním připravovaným chráněným území a získáte zajímavé tipy na výlety ho pestré krajiny Lužických hor.
http://www.spolecnostlh.cz/vystava.html
Výstavu připravila Společnost pro Lužické hory v rámci přeshraničního projektu „Přeshraniční ekologická výchova v oblasti ochrany přírody a trvale udržitelného rozvoje v Českosaském Švýcarsku, Hornolužickém pohoří a Lužických horách“ financovaného v rámci operačního programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česko - Sasko. Partnery projektu jsou Saská zemská nadace přírody a životního prostředí, Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Centrum ochrany přírody Hornolužická pahorkatina. Na financování projektu se podílí Liberecký kraj.